DOGO CANARIO - KANÁRSKÁ DOGA

HISTORIE A SOUČASNOST RASY

STANDARD PLEMENE ke stažení v PDF

UZNÁNÍ STANDARDU PLEMENE

ČÍM KRMIT KVALITNĚ A ZDRAVĚ
 

 

 


HISTORIE A SOUČASNOST RASY
S celým svým půvabem typickým všem molosům kořeny této rasy jdou zpátky až do roku 1526, kdy se uvádí první zmínky o tomto typu psa na Kanárských ostrovech. Prvním neoficiálním chovatelem byl Pedro de Lugo, který používal v té době rasu nazývanou PERRO BASTO DE CANARIAS k ochraně stád hovězího dobytka. Perro Basto se také používal na jatkách pro svoji sílu k udržení kusů vybraných na porážku. Dalším úkolem těchto psů bylo bránit stádo před útoky toulavých psů, kteří mohli zaútočit na telata a osamocené kusy.

Ke vzniku rasy Kanárské dogy dopomohl velkou částí import různých ras psů z anglických ostrovů, Perro Basto,ale hlavně Bardino /původně z ostrova Fuerteventura, který dodal svou povahu, stabilitu, sílu a odvahu typickou Kanárské doze. Také dodal typické žíhané zabarvení srsti Kanárské dogy. Tímto křížením se docílilo velkého zlepšení a dodalo základ jedné z nejlepších ras současnosti. Od r.1985 PPC je vystavován na výstavách v Tenerife a Las Palmas.

V roce 1986 místní zastupitelství na Kanárských ostrovech se spoluprací španělského svazu chovatelů v Madridu zorganizovalo první regionální výstavu typu Presa canario v Santa Cruz do Tenerife se 150 exempláři testovaných v té době komisí španělských ras. V roce 1987 svaz chovatelů uspořádal mezinárodní expozici, kde se dala oficiální prezentace rasy Perro de presa canario. Z každého koutu Kanárských ostrovu se dovezli exempláře k první mezinárodní prezentaci 1.listopadu 1987 v paláci v Madridu. Ale až do roku 1994 se čekalo na oficiální uznání této rasy ve Španělsku. Díky úsilí svazu chovatelů, který se rozhodl v roce 2003 změnit název rasy z Perro de pressa canario na Dogo Canario nemá již tento pes pověst nelítostného zabijáka /presa znamená ve španělštině oběť - perro de pres - pes oběti /.

Kanárská doga nebo dříve Perro de presa canario je rasa, která za posledních 6 let zapsala nejvíce exemplářů do plemenné knihy španělských ras. Tento úspěch se nestal náhodou. Je to díky půvabu, charakteru a fyzické síle, díky kterým si získává stále více milovníků. Kanárská doga je pes psychicky velmi vyrovnaný, vážný a je si vědom své síly. Tato rasa kombinuje velmi společenský charakter, statečnost a oddanost členům rodiny a svým vrozeným instinktem je brání. Je velmi důležité nabídnout štěněti mnoho zkušeností a kontaktů s lidmi a hlavně s dětmi.

V případě, že si pořídíte Kanárskou dogu jako svého prvního psa, je důležité zůstat v kontaktu s chovatelem, nebo s někým, kdo má s touto rasou zkušenosti.

zdroj: zpravodaj Moloss Clubu CZ č. 3/2005

ZPĚT NA OBSAH


UZNÁNÍ STANDARDU PLEMENE

Chovatelé, majitelé, přátelé a fandové tohoto impozantního plemene se letos v létě konečně dočkali. V červenci 2011 byla Kanárská doga - DOGO CANARIO - po deseti dlouhých letech uznána FCI jako plnohodnotné plemeno zařazené do II.sk.FCI., pod č. standardu 346.

Všichni majitelé a chovatelé zajásali, neboť již nebudeme odcházet z kruhu bez CACIBa a už se s námi bude počítat na CRUFT. Nebudeme diskriminováni v soutěži "Pes roku" - TOP DOG, jelikož už nebudeme ztrácet cenné body díky nepřiznanému titulu CACIB. Ale to je to nejmenší. Konečně je zde plnohodnotný argument, platný standard tohoto plemene s oficiálním názvem.

Nemusím zdůrazňovat, že každý chovatel či majitel by tento standard měl mít v malíčku a nenechat se zviklat různými názory či vlastními výklady některých "takychovatelů". Nový standard se výrazně neliší od toho původního, nepatrně se upravila výška a váha (směrem nahoru), stále jsou povolené chybějící zuby P1. Jinak stále dle standardu je toto plemeno robustních a vyvážených proporcí, rovného profilu a s černou maskou. Nesmí se bát a nesmí být agresivní.

Tento standard je jen jeden a po pečlivém pročtení každý pochopí, že jakékoliv odchylky od něho jsou považovány za vadu. Nedělí se v žádném případě na "pracovní" a "výstavní" linie, platným názvem je DOGO CANARIO. Původní název Perro de Pressa Canario zanikl před lety (nelíbil se, jelikož znamená "pes oběti").

V poslední době jsem se setkala s názory různých lidí, kteří se mně pokoušeli přesvědčit, že oni mají tu pracovní linii, že jejich psi jsou tudíž ostřejší než ti, kteří se "pouze" vystavují. Tento názor považuji za naivní. Každý pes musí být - či měl by být - zejména zvladatelný, a to jak ten, který je šikovný a skládá zkoušky z výkonu, tak ten, který zase sbírá výstavní úspěchy. Ve výstavním kruhu a i mimo něj se musí každý pes umět chovat, to samé platí pro zkoušky.

Také zazněla argumentace - my máme ten "americký standard", což jsem moc nepochopila. V současné době máme celkem šest psů plemene DOGO CANARIO, nestarší fence se blíží osmý rok, nejmladšímu pejskovi jsou dva měsíce. Každý, kdo naši chovatelskou stanici navštívil, může potvrdit, že návštěva probíhala při venčení pejsků, kteří reagovali na návštěvu dobře a dle svého temperamentu. Je však pravda, že i když se jim maximálně věnujeme, již nezbyl čas na speciální výcvik. Pouze s jedním pejskem jsme zcela bez předchozí přípravy splnili bodový limit pro složení zkoušky ZOP (jednalo se o Svatováclavský závod, kde jednotlivé discipliny byly bodovány jako při oficiální zkoušce).

Tím nechci nikoho odrazovat od výcviku. Kanárská doga je sice tvrdohlavější, ale při správném vedení a výcviku výsledek přinese ovoce. A opět mám na mysli právě oficiální zkoušky - jako je ZOP, ZM apod. To jsou ty zkoušky, které jsou uznané a zapisují se do průkazu původu. A že je kanárská doga opravdu zvládne s perfektním výsledkem, to může potvrdit p. Jana Volfová, majitelka fenky Debbi (CHS GARZO LOBO), která má za sebou tyto zkoušky: ZZO, ZOP, FPr1, FPr2, ZM a další s výbornými výsledky. Fenka je úspěšná i výstavně. Obojí se nevylučuje.

Ti, kteří uvažují o štěňátku kanárské dogy, by si měli jako první "našprtat" standard plemene, pak zvážit, zda na to mají - myslím fyzicky a časově. Hraje zde roli míra trpělivosti a zkušenosti se psy. Pak se rozjet po chovatelských stanicích a dívat se, ptát se, porovnávat. Nechat si čas na rozmyšlenou.

Je trestuhodné nabízet již skoro dospělé zvíře, či spíše psího puberťáka, kterého už nikdo z rodiny není schopen zvládnout, v inzerci: daruji do dobrých rukou, třeba na hlídání ...

Každému budoucímu majiteli štěněte kanárské dogy přeji šťastnou ruku při výběru, hodně trpělivosti a hodně radosti s novým členem domácnosti.

 


ZPĚT NA HLAVNÍ STRANU